EarGuards – špunty (nejen) pro muzikanty

autor: Jan Zatloukal
datum: 23.10.2012

O svoje nástroje se občas staráme až s přehnanou péčí. Zapomínáme ale na to, že našim nejdůležitějším nástrojem je sluch. V dnešní době jsme stále častěji vystavování hluku; ať už doma, v práci nebo na koncertech. Špunty do uší by neměli chybět ve výbavě každého muzikanta, nebo návštěvníka koncertu. Sluch máme přeci jen jeden.

Spousta muzikantů sází na klasické pěnové špunty, které koupíte v lékárně. Jejich cena je sice nízká, ale musíte je často měnit a navíc jejich zvukové vlastnosti nejsou ideální. Ztlumí sice celkovou hlasitost, ale také výrazně ořežou výšky a středy, takže například pro kytaristy jsou nepoužitelné, protože se v nich neslyší. Je tedy potřeba sáhnout po sofistikovanějším řešení.

Nejrozšířenějšími špunty pro muzikanty jsou bezesporu ty z portfolia společnosti Etymotic. V ČR se ale jejich cena pohybuje kolem 600 Kč a pokud si je neumíte objednat ze zahraničí, máte smůlu. Já jsem si Etymotic ER-20 objednal z Ebaye a do té doby, než jsem jeden ztratil jsem s nimi byl i spokojený. Musel jsem si ale sehnat nové a tak přišlo na řadu hledání dostupnější náhrady.

EarGuards™

Špunty EarGuards jsou o polovinu levnější, než zmíněné Etymotic ER-20 a navíc balení obsahuje dva páry. Jeden pár jsou sice menší a druhé větší, ale oba dva sedí v uších perfektně. Po zvukové stránce mi přijdou lepší než Etymotic. Navíc jsou v barvě kůže a tak vám z uší nečouhají žádné barevné anténky 🙂

Špunty EarGuards

V současnosti stojí EarGuards 269 Kč a našel jsem je jen u Auris audio. Když ale budete sledovat Heuréku, třeba se objeví i na jiných e-shopech.

Více informací o ochraně sluchu najdete v článku Jak nepřijít o sluch.

Mohlo by vás zajímat

Ze života kytaristů Ochrana sluchu Špunty do uší