Jak nepřijít o sluch

autor: Jan Zatloukal
datum: 21.5.2011

V dnešní době se setkáváme s hlukem na každém rohu. Míra tzv. civilizačního ruchu každým rokem stoupá a lidské ucho na takový nárust není připraveno. Zvuk motorů aut, letadel, ale především hlasitá hudba může vašemu sluchu velmi uškodit. Každý člověk by tak měl o svůj sluch pečovat, u muzikantů to platí dvojnásob, protože jakékoliv poškození by je mohlo nadobro odstavit od jejich koníčka, nebo zaměstnání.

jak-neprijit-o-sluch-2

Jak čistit uši

Ucho je samočistící orgán. Lékaři většinou radí si uši nečistit. Usazený maz se ve zvukovodu pohybuje směrem ven a k jeho odstranění postačí ucho po koupeli vytřít ručníkem, nebo papírovým kapesníkem. V podstatě si stačí zapamatovat, že do ucha nestrkáme nic většího, než prst. Vhodná frekvence čištění uší je 2× týdně. Ušní maz navíc pomáhá v uchu udržet přirozené klima.

Při použití vatových tyčinek může docházet k zatlačování ušního mazu hlouběji do zvukovodu a k vytváření mazové zátky. Pokud s vám mazová zátka vytvoří, nepokoušejte se ji odstraňovat tyčinkami, ale vyhledjte lékaře, nebo použijte speciální ušní kapky.

Další možností, jak čistit ucho, je použití čistících sprejů. Osobně ale nevidím důvod – tyto spreje vyčistí ucho a dodají mu potřebnou vlhkost, o to se ale přirozeně stará ušní maz. Pokud se pro tuto variantu přeci jenom rozhodnete, vybírejte pečlivě přírodní přípravky (především ty z mořské vody).

Nesprávným čištěním uší si můžete sluch naopak poškodit!

jak-neprijit-o-sluch-3

Vatovým tyčinkám se při čištění uší raději vyhýbejte!

Jak chránit sluch

Existuje několik způsobů ochrany sluchu, od špuntů, přes sluchátka, až po protihlukové stěny :-). Pro zavedení do běžného života ale můžeme počítat jen se špunty – vlezou se do kapsy a můžete je tak nosit stále s sebou a v případě potřeby použít.

Špunty do uší

Běžné pěnové, nebo voskové špunty koupíte za pár korun v každé lékárně. Tyto špunty jsou ale pro muzikanty téměř nepoužitelné. Tlumí totiž výšky a slyšíte tak jenom zeslabené basy. Tento problém řeší tzv. hi-fi špunty, vyrábí je napíklad firma Etymotic (ER-20).

jak-neprijit-o-sluch-4

Srovnání Etymotic ER-20 EtyPlugs s běžnými pěnovými špunty.

Hi-fi špunty stojí na českém internetu kolem 600 Kč, proto je lepší kupovat je přes zahraniční e-shopy, kde je cena podstatně nižší. Na trhu se objevují také různé kopie, doporučuji ale zakoupit originál, protože jenom tak si můžete být jistí, že uděláte pro svoje uši maximum.

Oproti běžným špuntům jsou tyto také mnohem pohodlnější a můžete je tak nosit třeba celý večer. Špunty vždy po použití umyjte ve vlažné vodě a nechte vyschnout.

jak-neprijit-o-sluch-5

In-ear sluchátka (špunty) vám zaručí pohodlný poslech hudby nezavisle na tom, co se děje kolem vás. S hlasitostí to ale nepřehánějte!

Tinitus

Jeden z nejčastějších problémů se sluchem u muzikantů; pískání, šumění, nebo jiné zvuky v uchu. Nejintenzivnější je večer, nebo v noci, kdy nejste rušeni okolním hlukem. Vůbec nemusí dojít ke zhoršení sluchu, ale tinitus je obtěžující a může vést k dalším problémům, třeba i psychickým.

Při výskytu jakýchkoliv zvuků v uších vyhledejte lékaře. Může se jednat o špatně prokrvený nerv a v začátcích lze toto podáváním léků na prokrvení ušního nervu vyléčit.

Mohlo by vás zajímat

Ze života kytaristů Ochrana sluchu Špunty do uší