Ondra Kozák: nejen kytarovým světem

autor: Jirka Kynčl
datum: 30.9.2020

Ondra Kozák hraje snad na všechno co má struny, pořádá hudební dílny, natáčí videa, … zkrátka je vidět i slyšet. Zejména na poli country a bluegrassu je hodně aktivní už řadu let, proto jsem se ho rozhodl vyzpovídat. Doufám, že to bude pro řadu z vás zajímavá inspirace.

SvetKytar.cz: Asi obligátní otázka pro každého muzikanta, jak si se k hudbě dostal?

Ondra: Díky rodičům. Taťka je aktivní houslista, občas doma hrával, oba rodiče rádi zpívají. Od šesti let ZUŠka na housle, dala mi skvělé základy. V devíti ke mně přišla folková kytara vlivem strejdy, od čtvrtnácti bluegrassová kytara hraná trsátkem a první kapela. V téhle fázi jsem se naučil muziku opravdu poslouchat. Dneska těžím z obou vlivů (klasické vzdělání i samouk/posluchač) a celkem snadno se mi učí na další strunné nástroje (mandolína, basa, dobro…)

SvetKytar.cz: Na jaké nástroje hraješ, máš nějaký vysloveně oblíbený?

Ondra: Zejména akustické a jsem hrdým majitelem skvělých nástrojů od českých výrobců: Standa Štol a Ondra Holoubek (kytary), Eda Krištůfek (mandolína), Karel Začal (dobro). Jsou mi cenné hlavně tím, že je na ně spolehnutí a že jsou zvukově unikání – takový zvuk si prostě z Číny nikdy nedovezeš.

SvetKytar.cz: Jaké používáš vybavení, vlastníš nějaký hodně zajímavý nástroj?

Ondra: Nic vyloženě raritního nemám, jen to, co potřebuju. Ale chci si časem pořídit oktávovou mandolínu, jejichž výrobu by měl brzy rozjet špičkový výrobce banj Zdeněk Roh, a pětistrunné housle. Mám to štěstí, že díky zaměření na akustickou muziku nemusím/nemůžu příliš řešit elektroniku (je to časová past!), ale pro svoje sólové vystoupení používám na kytaru K&K Trinity (snímání), L.R. Baggs Venue (preamp/EQ/boost), Boss RC-2 (looper), TC Helicon Play Electric (vokalizér+kytarový multiefekt), Marshall AS50D (odposlech).

SvetKytar.cz: Tvoje doména je bluegrass a country, co je v těchto žánrech nového?

Ondra: Mohlo by se zdát, že nic, že je to muzika pro starší ročníky a vymírá to. Ale protože se hodně věnuji výuce na dílnách, vím, že to tak není. Pozoruju středněvěké i úplně mladé kapely, co objevují krásu akustické muziky a sami tvoří např. texty k převzatým věcem. Vnímám muzikanty “odjinud” (rock, jazz, folk, folklor), které bluegrass přitáhne svou energií a technickou vyzývavostí a kteří svými mimobluegrassovými vlivy jeho hranice nádherně rozšiřují, podobně jako to pozorujeme (samozřejmě úplně v jiném měřítku) v rodišti žánru za oceánem. Kdybych měl jmenovat jednu kapelu (ostatní prominou, mám vás rád všechny 😉 ), slyšte, jak hraje Professional Deformation. Každý, koho by zajímalo aktuální dění v bluegrassu a country u nás, nechť sleduje bgcz.net a bacr.cz.

SvetKytar.cz: Pořádáš hudební dílny, vydáváš školy. Popiš nám tvoje aktivity ve vzdělávání.

Ondra: Věřím, že nemůžeš někoho něco naučit, pokud sám(sama) nechce a nejde tomu dostatečně aktivně naproti. Možná, že to jde, ale já tomu čas věnovat nechci a nemůžu. To v praxi znamená, že nenabízím pravidelnou soukromou výuku ani skype lekce. Zato pořádám během roku několik různě zaměřených hudebních dílen (hra na kytaru, mandolínu, basu, dobro, housle, banjo a foukačku, vokály, kapelní souhra), jejichž náplní jsou společné přednášky, individuální lekce a spousta společného hraní a jamování.

Dále již druhým rokem s Petrem Mečiarem připravujeme program “Měsíční muzikantská výzva”, kde ukazujeme (s pomocí tabulatury, videa, audia), jak hrajeme doprovod, podehrávky, sóla a licky vždy v jedné vybrané písni. Díky důrazu na konkrétní příklady a rostoucí komunitě ve skupině na Facebooku má tenhle projekt slušný ohlas. Co se týká techniky a teorie, od učebnic ve formátu kniha+DVD přecházím na obsáhlejší tematické online video lekce. Na webu ATAmusic online dílny jsou taky tabulatury, motivační články a nahrávky rozhovorů s muzikanty. Při výuce sázím na osobní kamarádský přístup a to, že sám neustále jsem (a snad navždy budu) v procesu sebezlepšování.

SvetKytar.cz: Narazil jsem také na tvůj podcast ATAMUSIC, koho dalšího budeš zpovídat?

Ondra: Dělat podcast byl jeden z nejlepších nápadů, jaký jsem kdy komu “ukradl”. Snad nejvíc to obohacuje a poznamenává mne, ale jsem taky vděčný za všechny ohlasy a podporu lidí, kterým jsou rozhovory užitečné. Příští díl bude s již zmíněným skvělým banjistou Zdeňkem Rohem, dále mám v plánu vyzpovídat legendu československého pětistrunného banja a country hudby Marko Čermáka.

SvetKytar.cz: Jaké jsou tvoje další hudební plány?

Ondra: Pořád se zlepšovat jako houslista a trochu jako dobrista. Zkusit psát české texty ke svým věcem. Natočit s různými hosty desku dětských písní zahraných na skutečné hudební nástroje. Vymyslet projekt, který propojí muziku s mou zálibou ve focení a historií kraje, kde žiji. Dokončit rekonstrukci mého domácího studia. Obnovit v Jeseníku pořad Mezi strunami (koncert+talk-show). Vytvořit online mapu muzikantů, kteří se hledají. Dokončit tři desky, na kterých pracuji coby producent/režisér. Dělat další “koronavirová” videa s různými lidmi. Koupit si kontrabas. K němu smyčec. A kalafunu. Další kytaru a pak asi ještě jednu…

SvetKytar.cz: Děkujeme za tvůj čas, ať se ti daří a hlavně hraje.

Ondra: Také děkuji 🙂

Mohlo by vás zajímat

Kapely a interpreti Ze života kytaristů