Suchý zip Dual Lock aneb efekty v pedalboardu konečně drží

autor: Jan Zatloukal
datum: 2.3.2018

Postavil jsem si několik pedalboardů a po nějaké době jsem měl vždycky problém s tím, že efekty časem začaly odpadávat. Klasický suchý zip tak úplně ztratil moji důvěru a začal jsem se dívat po lepším řešení, jak efekty v pedalboardu kvalitně připevnit, ale aby je zároveň bylo možné snadno odebrat. Na internetu jsem toto našel spoustu, ale většinou to vyžadovalo šroubování, nebo přídavné zařízení, která stálo buď peníze navíc, nebo bylo jednoduše nevzhledné.

Po menším brainstormingu jsem začal hledat, jestli neexistuje nějaký kvalitnější suchý zip a našel Dual Lock od 3M. Jeho cena je sice trochu vyšší, ale na udržení efektů ho nepotřebujete moc a udrží i větší a těžší zařízení. Například multiefekt Line6 M13 váží cca 10 kg a na jeho pevné uchycení stačí i 2×10 cm pásky (ve skutečnosti 4×10, protože zip se neprodává jako dvě rozdílné vrstvy, takže musíte vždy počítat 2× více).

Pedalboard s multiefektem Line6 M13

Dual Lock má mnohem kvalitnější lepidlo, než klasické suché zipy a drží i na gumových podkladech, které někdy pokrývají celou spodní stranu efektu. Nevadí mu ani vyčuhující šroubky, protože je vyšší a není tak potřeba žádná „nástavba“, aby do sebe obě vrstvy kompletně zapadly. Pokud má některý efekt ale vyšší gumové nožky, bude potřeba je odstranit.

Samozřejmě je potřeba povrch, kam budete efekty lepit, potřeba odmastit a očistit – nejlépe nějakým lihovým prostředkem.

Snad jedinou nevýhodou je to, že nemůžete celé dno pedalboardu pokrýt kobercem a suchý zip lepit jen na efekty. Je potřeba si vždy udělat přesné rozvržení pro dané efekty.

Pokud řešíte, jak efekty (a další zařízení) v kufru udržet, určitě přejděte na Dual Lock. Odstraňte se současného dna koberec, přebruste zbytky lepidla, natřete barvou a nalepte Dual Lock 🙂

Používám ho už několik let a zatím se mi nestalo, že by nějaký efekt pohnul. Pokud by jste chtěli efekt prodat, jde z něj odstranit. Vyžaduje to sice trochu více námahy, ale nezůstane po něm žádná památka.

Já jsem Dual Lockem připevnil i syntezátory. Měl jsem doma už jenom zbytky suchého zipu, ale i tak všechno drží opravdu pevně.

Mohlo by vás zajímat

Efekty Ze života kytaristů dual-lock efekty M13 Multiefekt Pedalboard