Kam za písničkou na kytaru

autor: Jirka Kynčl
datum: 26.6.2019

Každý kytarista někdy potřebuje najít akordy a text ke své oblíbené písničce. Většinou jde kytarové party poměrně dobře odposlechnout přímo z nahrávky, ale najít dobrý zdroj ve zpěvníku nebo na internetu může ušetřit dost času. Kdo hraje déle, má už zdroje kvalitně zpracovaných písní pro kytaru zmapované a jde najisto. Naopak začínající hráči jsou vhozeni do vod internetů, kde je různých zpěvníků opravdu hodně, leč kvalitu z nich zaručuje poměrně málo z nich. Často se tak člověk diví, proč v jeho podání píseň moc nezní, aby nakonec zjistil, že taby nebo akordy vůbec nesedí.

V tomto článku se pokusím vyjmenovat pár pěkných kytarových webů nebo online zpěvníků, které se vyplatí navštívit. Určitě nejde o kompletní výčet, berte jej jako inspiraci zejména pro začínající kytaristy. Osobně hodnotím na těchto webech několik věcí:

  • Akordy jsou v písni správně a na správném místě – tohle je poměrně volné měřítko, protože co je vlastně správně? Někdy je potřeba zahrát akord ve stejném obratu jako je na nahrávce, jindy stačí zahrát správný akord ve kterémkoliv obratu. Jisté je, že místo akordu C nechci vidět ve zpěvníku Ami. Rovněž by bylo fajn, aby byl akord v textu uveden na správném místě a ne na nějaké přibližné pozici.
  • Transpozice – pokud online zpěvník umožňuje transpozici, je to velká výhoda. Originální tóniny jsou často dost nepříjemné a kytaristovi, který v transponování není zběhlý, zabere dost času skladbu přelouskat.
  • Hmaty akordů – určitě každého potěší, když kromě akordových značek najde i konkrétní hmaty – nemusí je hledat někde jinde.
  • Doplňující informace – když se dozvím něco dalšího, zlobit se nebudu. Například nějaký tip, jak píseň zahrát, jakou techniku zvolit, jak správně zahrát doprovod, jaké tempo si na metronomu nastavit, kdo písničku nahrál… Chci si zkrátka rozšířit obzory.

Ultimate-guitar.com

Databanka ultimate-guitar.com zaměřená převážně na rockovou muziku čítá přes půl milionu titulů a nabízí řadu žebříčků a kategorií. Je to v podstatě taková menší sociální síť, což má své výhody: aktivní uživatelé vytvářejí obsah a další uživatelé ho hodnotí nebo zpřesňují. Máte tak poměrně jasnou představu o kvalitě zpracování hledané skladby, protože vidíte hodnocení i kolik lidí hodnotilo. Kromě akordů na kytaru zde můžete najít tabulatury, akordy na ukulele nebo skladby v Guitar Pro. Od jedné písničky zde může být více verzí – pokud vám tedy něco není jasné, není nic jednoduššího, než nahlédnout do dalšího zdroje. Mít k dispozici mnoho variant ale nemusí být vždy výhodou, zejména najdete-li k jedné písničce 20 verzí…

Songsterr.com

Aplikace Songsterr obsahuje také velmi obsáhlou sbírku písní. Je zaměřená na tabulatury, takže moc nejde o klasický zpěvníkový formát typu text a akordy. Naopak zde najdete většinou kompletní party jednotlivých nástrojů, přehledně rozepsané do samostatných tracků. Řada zajímavých funkcí je zde zpoplatněna.

Velkyzpevnik.cz

Velký zpěvník je pro svoji jednoduchost jedním z nejpopulárnějších zpěvníků u nás. V podstatě obsahuje jen pár věcí: akordy, text, hmaty a možnost transpozice. Tím, že do zpěvníku přispívají uživatelé sami, je v něm ale spousta nepřesností – nečekejte proto zázraky. Na druhou stranu obsahuje web velké množství českých titulů.

Brnkni.cz

Brnkni.cz je poměrně obsáhlý web, který vypadá o něco moderněji než Velký zpěvník, ale příliš nového zde nenajdete. Stejně jako u velkého zpěvníku je zde možnost transpozice, ale akordy nejsou mnohdy na správných místech, nejsou v celé délce textu atp. Zkrátka budete muset trochu bádat. I přesto je tento projekt velmi zajímavý a zejména pokud hledáte české písně, doporučuji podívat se i sem.

Spisnickou.cz

Web spísničkou.cz je obsahově nejchudší, v čase psaní tohoto článku se zde nacházelo pouze 100 písní. Zpracování je však výrazně lepší než u dalších tuzemských webů tohoto typu. Akordy jsou na správných místech v celém textu – nejen v první sloce a refrénu. K dispozici jsou hmaty akordů, transpozice, videa písniček a nebo třeba také nějaká ta zajímavost o písničce. Pokud se tento zpěvník bude dále zvětšovat, rozhodně doporučuji sledovat.

Máte nějaký další zdroj písní na internetu, který bych měl doplnit? Dejte o něm vědět, rád jej přidám.

Mohlo by vás zajímat

Výuka Ze života kytaristů