Hezky česky: Microdesignum – výroba MIDI zařízení

autor: Jan Zatloukal
datum: 29.5.2014

MIDI je ve světě hudby něco jako USB ve světě počítačů. Jedná se o univerzální komunikační protokol, který najdeme na spoustě hudebních nástrojů, efektů, syntezátorů , procesorů, zesilovačů… Kromě „not“ dokáže MIDI přenášet spousty dalších parametrů, nebo signály pro změnu nastavení apod. Vzhledem k rozsáhlým možnostem využití tak najdeme na trhu nespočetné množství zařízení sloužící k různým účelům. Někdy ale máme speciální požadavky a tak je potřeba si dostupné řešení upravit, nebo nechat vyrobit přímo na míru.

Společnost Microdesignum se zabývá výrobou MIDI zařízení. Pedálů, ale také třeba napájecích zdrojů pro efekty nebo světelné MIDI harfy. Kompletní výčet produktů najdete přímo na stránkách společnosti, my se ale podíváme na věcičky, které by se mohly hodit kytaristům.

MIDI ovladače

Ať už potřebujete jen přepínat kanály na svém zesilovači, nebo presety v multiefektu, MIDI ovladač se vám určitě bude hodit. Můžete si vybrat ze dvou skupin produktů; Miniaturní MIDI ovladače Piccolo toho sice nic moc neumí, na druhou stranu se vám ale díky své velikosti vlezou kamkoliv.  To větší ovladače Grande už mají mnohem více možností. Ukládání nastavení do bank nebo připojení externího pedálu vám určitě usnadní práci s efekty při živém hraní.

Zdroje pro efekty

Pokud máte více než dva efekty, určitě řešíte jejich efektivnější napájení. Pokud ještě nemáte multizdroj, tak zdroj Fonte by vám mohl vytrhnout trn z paty. Galvanicky oddělené jednotlivé zdroje pro eliminaci nechtěných ruchů a šumů, jsou samozřejmostí. Oproti nabídkám jiných výrobců máme možnost měnit střídavé nebo stejnosměrné napětí a v případě stejnosměrného také 9/12V a polaritu přímo na konektoru. Možnost vybrat si ze 4 až 16 zdrojů u žádného jiného výrobce (pokud vím) nenajdete.

Fonte

MIDI napájení

U některých zařízení, především pedálů, je možnost napájení přímo přes MIDI kabel. Napájení ale většinou nebývá na straně zařízení, kterým se tento pedál ovládá. To znamená, že musíte mít vedle pedálu ještě klasický adaptér. Díky Phantom Boxu ale můžete napájení posílat po MIDI kabelu a tím si ušetřit místo v pedalboardu.

MIDI Phantom Box

A další…

Je toho opravdu hodně 🙂 Ale ještě bych zmínil výrobu kabelů – jak MIDI, tak klasických nástrojových nebo mikrofonních a také pedál Expressione pro multiefekt Line6 M13, který jsem si od pana Krejčího nechal vyrobit.

Mohlo by vás zajímat

Efekty Hezky česky Microdesignum MIDI