Kam u nás na tvrdší festival

autor: Richard Selix
datum: 7.2.2020

Počasí venku v současné době nepřidává na festivalové náladě. Koneckonců do léta všechny čekají ještě nějaké ty zimní probdělé dny. Avšak klubová sezóna je v plném proudu a to má taky něco do sebe. Nicméně letní festivaly jsou záležitost na dlouhou dobu dopředu. Pojďme se podívat, kam v létě zajet ne fesťák. A to bez omezení hranic, velikostí i přístupů.

Brutal Assault v Josefově

V České republice se o pomyslné první místo ve věhlasu festivalů perou dvě události. Prvním z nich je Brutal Assault a tím druhým Masters of Rock. Předně je ale třeba říct, že oba festivaly mají naprosto odlišné přístupy a proto toto soupeření hned z kraje zavrhneme.

Vojenská pevnost Josefov. Vybudována na příkaz Josefa II. v 80. až 90. letech 18. století. Městská památková rezervace. V současné době se zde na příkaz Tomáše Fialy a agentury Obscure Promotion koná Brutal Assault. Tento festival neoplývá jen neobvyklým prostředím, ale především neobvyklou žánrovou variabilitou. Předně je třeba říci, že pojem „extrémní muzika“ je v současné společnosti chápán povrchně. Hudebních extrémů je totiž velké množství a „Brutal“ je toho důkazem. Narazit zde můžete na black metal nejtvrdšího ražení, ale rázem můžete na dalších z pěti pódií zajít na jazzové fúze maestra Tosina Abasiho a jeho Animals As Leaders. Prostor dostávají i ambientní soubory, drone, doom metal nebo hardcore.

Současný metalový fanoušek už nechce jen ten pomyslný párek a pivo. Chce víc. Říká jeden z organizátorů festivalu „Shindy“. Sestava letošního ročníku dává za pravdu jeho slovům. Mezi zatím potvrzené kapely patří například Arcturus, As I Lay Dying, Devin Townsend, Evoken, Kvelertak nebo norská avantgardní vzácnost Manes. Koneckonců o Brutal Assaultu jsme se podrobně rozepsali v reportáži zde.

Za jistotou na „Mástry“

Festival konající se ve Vizovicích u Zlína razí spíše klasičtější vlnu kytarové muziky. Dramaturgie Masters of Rock se opírá o zavedené kapely především z žánru heavy metalu, thrash metalu nebo power metalu. Je tak navštěvován především lidmi z řad konzervativnějších fanoušků, za což je někdy popichován. Zkrátka se drží vyzkoušeného. Ale funguje to a na festival se každoročně sjíždí desítky tisíc lidí. Díky velké návštěvnosti mají organizátoři problémy se zajištěním hladkého chodu festivalu v nedostatečně velkém areálu likérky. Festival každoročně zvyšuje svou návštěvnost, což dělá tento problém stále závažnějším. Z tohoto důvodu se objevily spekulace o tom, že organizátoři v budoucích letech festival přemístí do větších prostor; v této souvislosti padly jména nedalekých Slušovic a Kunovic. To ale pořadatel Jiří Daron později popřel.

zdroj zde

Letošní ročník Masters of Rock nabízí především jednu naprostou klasiku žánru, britské Judas Priest. Rob Halford a spol. jsou největším lákadlem ročníku 2020. Ne však jediným. Mezi dalšími interprety jsou letos zařazení Nightwish, Amon Amarth, Anthrax, Sepultura nebo Testament.

Na dovolenou k jezeru… Czech Death Fest

Jezero, luníčko, romantika, pivko, koupačka… a co když k tomu bude hrát legenda death metalu, Dying Fetus? Tahle představa jak vytržená z mysli schyzofrenika je realitou.

Foto: Rafal Kotylak

Festival Czech Death Fest oplývá všemi dovolenkovými aspekty klasické české rodiny. Až na to, že se zde za tři dny vystřídají desítky kapel různých metalových žánrů. Jestliže jsou veliké fesťáky naprostým antonymem slova dovolená, tak u Czech Death Festu tomu tak není. Jedná se malý festival v krásném a klidném prostředí s perfektním zázemím a výbornou soupiskou. Jestliže se fesťák pro některé stává utrpením při větším množství lidí a obecné megalomanii, tato akce v areálu brodského rybníka je rájem. Festival k tomu pořádají nadšenci z řad české death metalové kapely Tortharry. A daří se. S každým ročníkem se daří nalákat větší a větší interprety. Letos to budou kapely jako Dying Fetus, Belphegor, Misery Index a Impaled Nazarene.

Trutnovské bojiště, mekka grindcoru

Obscene Extreme. Nejtolerantnější a „nejkamarádštější“ festival na světě. Avšak s tou nejtvrdší hudbou na světě. Areál trutnovského bojiště každý červenec ožívá v obrovské válečné vřavě grindcoru, fastcoru, crustu, punku a thrash metalu. Festival není ničím omezený. Skákání z pódia povoleno na všech frontách. A to i když hrajou legendy. Nikdo nic neřeší. Ani Napalm Death, kteří s festivalem spolupracují na dobročinných akcích pro Lékaře bez hranic.

zdroj zde

Celý „Obscene“ je asi tou nejméně komerční akcí, kde je marketing spíše sprosté slovo. Ačkoli nic není tak růžové. zkrátka peníze táhnou, i když nechcete. I tak je ale festival tím nejsympatičtějším v tomto ohledu. A má celosvětový dosah. Do Trutnova se každoročně sjíždějí i fanoušci z celého světa. No a kapely? Letos to budou spolky třeba z Costa Ricy, Mexika, Peru, Bolívie nebo Japonska. V grindcoru se hranice nestaví, a už vůbec ne před pódiem!

Core, djent, breakdwown a moderní přístup

Těmito slovy by se ve zkratce dal popsat festival Fajtfest, jenž se koná 9-11. července ve Velkém Meziříčí. Córové žánry a moderní přístup ke tvrdé kytarové hudbě je na stále větším vzestupu. To dokládá i současný věhlas kapel Architects nebo Parkway Drive.

zdroj zde

Ačkoli „old school“ metalisty bude festival odrazovat se vší mírou, je třeba mít mysl otevřenou a jen v tu chvíli je možné dojít k poznání, že moderní metalová produkce skrývá neuvěřitelně kvalitní a talentované kapely. Evoluce je evoluce a na produkci je to znát. Žádné „zaprášené“ kytary, vytříbený zvuk a vypiplaná technika. Kýžený efekt přichází a přijedou to do Velkého Meziříčí dokázat kapely Chelsea Grin, Lionheart, Deez Nuts, Obey the Brave nebo český rapový interpret Redzed. Ani zde se meze nekladou.

Metalový underground ve Volyni

Paralelu s Czech Death Festem nabízí festival Enter the Eternal Fire Fest ve Volyni. Rodinné prostředí s areálem disponujícím přilehlým koupalištěm jako lákadlo pro klidnější festival s kvalitním výběrem extrémních žánrů. Extraligové kapely zde nenajdete, festival se drží tradice undergroundu a hledá tak perly ve změti podzemních chodeb, nejen těch českých. Z koupaliště je výhled přímo na pódium, takže o nevšední zážitek je postaráno. Mezi kapely pro letošní ročník patří třeba francouzští Svart Crown, black/death metalová kometa posledních let nebo švédští klasici Centinex.

V další části se podíváme kam za festivaly do zahraničí. I za těmi menšími.

Mohlo by vás zajímat

Hezky česky Kapely a interpreti Nástroje Události