Expressione – skvělé kvákadlo pro Line6 M13

autor: Jan Zatloukal
datum: 29.5.2014

I tak skvělý multiefekt, jako je Line6 M13, má nějaké nedostatky. Stačí se ale trochu zamyslet a svěřit se profesionálům. Výsledkem pak může být třeba tento pedál, který přináší funkčnost klasických kvákadel do moderního multiefektu.

Se svojí M13 jsem nadmíru spokojen. Jediné, co mi ale trochu vadilo, bylo používání wah pedálu – kvákadla. Klasická kvákadla totiž fungují tak, že je zapnete/vypnete sešlápnutím špičky pedálu. V případě M13 (a spousty jiných multiefektů) ale musíte kvákadlo zapnout přímo na efektu a přesunout nohu na expression pedál. To je nepraktické, protože prodleva mezi sešlápnutím a přesunutím nohy je relativně velká, což má samozřejmě vliv na to, co hrajete.

S tímhle řešením jsem se nehodlal smířit a tak jsem začal přemýšlet, jak by to šlo vyřešit. M13 se dá ovládat pomocí MIDI, takže mě hned napadlo, jestli by nešel do expression pedálu naimplementovat nějaký přepínač, který by poslal do efektu ten správný signál.

Když už jsem měl vše důkladně promyšlené, napsal jsem pár známým, kteří se zabývají elektronikou, ale nikdo z nich bohužel s MIDI neměl zkušenost. Takže jsem se rozhodl kontaktovat profíka, na kterého jsem narazil na Hudebním fóru.

Microdesignum Expressione

Výsledkem „mého snažení“ je Expressione od společnosti Microdesignum – upravený pedál Bespeco VM12L. Uvnitř je programovatelný miniaturní MIDI kontrolér Sardonyx 8 Mikron. Pedál je teď tedy bohatší o samotný kontrolér, spínač, LED diodu (pro indikaci stavu), MIDI IN (pro naprogramování jednoduchým SysEx příkazem), MIDI OUT (pro zapojení do M13), a 2 konektory pro napájení – kontrolér má minimální odběr a tak je napájení přes pedál vedeno k dalšímu efektu.

Jak to funguje?

Pomocí SysEx příkazu nastavíte, kterou „pozici“ na multiefektu M13 má kontrolér ovládat. Pak už stačí jenom propojit pedál s multiefektem a je to. Sešlápnutím špičky pedálu se zapne daná pozice na efektu a rozsvítí indikační dioda. Dalším sešlápnutím se daná pozice zase vypne. Tímto můžete ovládat jakýkoliv efekt, ale myslím, že využití je opravdu jen u kvákadel.

Mohlo by vás zajímat

Efekty Line6 M13 Microdesignum MIDI Modifikace