Trsátka Gravity

autor: Filip Hunter
datum: 31.7.2019

Trsátko je téměř nezbytným vybavením každého kytaristy. Na výběr má dnes trsátka různých výrobců, z nejrůznějších materiálů (plast, kov, kost, kůže, dřevo, kámen, aj.) a v celé řadě provedení (tvar, velikost, tloušťka, aj.). Mne zaujala trsátka kalifornské firmy Gravity Picks, z jejichž široké nabídky jsem si pro dnešní test vybral trsátka akrylová.

V základní řadě je k dispozici 9 tvarů (Sunrise, Classic, Classic Pointed, Razer, Stealth, Striker, Edge, Tripp, Axis) ve 4 velikostech (Mini, Big mini, Standard, XL). Další volbou je tloušťka, která je v základu ve 3 provedeních (zelená 1,5 mm, modrá 2 mm, oranžová 3 mm), pro větší trsátka máte na výběr další 2 tloušťky (žlutou 4 mm a červenou 6 mm). Navíc je možno zvolit provedení „polished“ nebo „master finish“, které má vliv na zvukové vlastnosti. Leštěná varianta „polished“ má hladké hrany, varianta „master finish“ má hrany matné. Rozdíl mezi nimi je při ataku opravdu cítit. Osobně preferuju leštěnou variantu, zdá se mi, že tón je s ní hladší. U trsátek s tloušťkou minimálně 2 mm lze dále vybírat ze 4 typů vyraženého otvoru pro snazší a jistější držení trsátka: No Grip hole (bez výřezu), Elipse (elipsa), Round (kolečko) a Multi grip hole (7 malých dírek ve tvaru květiny). Nejlepší a nejjistější mi přijde elipsa. Trsátko se drží jistě a vůbec v prstech neklouže. Výše uvedené kombinace dávají k dispozici přes 1000 variant trsátek nabízených k objednání online. To však není zdaleka vše, neboť je možné nechat si zhotovit trsátko v custom shopu, kde si navíc můžete zvolit z 8 barev a nechat si na trsátko vyleptat vlnky nebo hvězdičku (Wave nebo Star). Ale hlavně si můžete dát na trsátko vyrazit vlastní text či obrázek! Není to bomba, mít custom trsátko se svým jménem nebo s názvem či logem kapely? Dobrý tip na dárek, ne?

Jak to hraje

K testování jsem měl 3 mm akrylové varianty v provedení Sunrise Mini 3 mm, Classic Pointed mini 3 mm a Razer mini 3 mm, jedno 2 mm trsátko Sunrise Mini, a pak trsátko z Custom shopu s vlastním nápisem v barvě kterou jsem si zvolil: Classic Pointed mini 3 mm, fluorescentně zelené. Znáte tu situaci, že odložené trsátko je potenciálně ztracené? Když si objednáte oranžovou nebo ještě lépe fluorescentní zelenou barvu, trsátko doslova svítí na tmavém povrchu a jen tak se vám neztratí. Výrobce udává, že akrylová trsátka jsou hlasitější, jejich zvuk je čistější než běžná trsátka a také lépe kloužou po strunách. Příjemné klouzání po strunách mohu potvrdit. Samotný kontakt se strunou je velmi příjemný, atak je kulatý a zvukově mi přijde čistší než s obyčejným plastovým, např. nylonovým, trsátkem. Komu by se zdálo, že třeba 3 mm je na trsátko už příliš, toho mohu uklidnit. Vzhledem k tomu, že trsátko má skosené hrany, nemáte vůbec pocit, že by to bylo nějaké poleno. Pokud máte u trsátka rádi opravdu ostrou špičku, vyhoví vám třeba varianta Classic Pointed. Špička je pěkně ostrá a umožňuje minimální ponor při kontaktu se strunou pro rychle hraní. Firma ale dokáže vyhovět i kytaristům, kteří preferují špičku kulatou. Doporučuji proklikat si všechny základní modely. Variabilita je obrovská a každý může mít trsátko na míru. Akrylové trsátko je vhodné zejména pro kytaristy, kteří preferují, aby se při kontaktu se strunou neohýbalo. Akryl je pevný jako kámen a má i vysokou odolnost, takže trsátko může vydržet docela dlouho. Gravity Picks mi jako bonus zaslali i 1ks ze série Thin picks. Ta jsou tenčí než akrylová a podobají se víceméně běžným trsátkům. Ke mně se dostal typ Gravity Stealth s tloušťkou 1,10 mm ve fialové barvě. Trsátko v tomto provedení má už určitou pružnost a k dispozici je i tenčí varianta 0,90 mm, u typu Classic Standard dokonce již 0,60 mm. Zvláštní kapitolou jsou trsátka série Gold z vysoce kvalitního termoplastu. Opět jsou k dispozici v mnoha tvarech, velikostech a tloušťkách. V sekci Packaged deals si lze objednat i různě namíchané balíčky po 8 kusech. Doplňkově si pak můžete vybrat i ze 3 modelů v sekci Signature series. V sekci Accessories najdete minikufřík na 30 nebo 100 trsátek.

Mohlo by vás zajímat

Nástroje