Kytary Gittler- znovuobjevení kola

autor: Jan Zatloukal
datum: 18.3.2014

Znáte to pořekadlo, že nemá smysl znovuobjevovat kolo? V Gittler Instruments zřejmě ne, a tak se pustili do znovuvynalezení kytary. Netradiční design, použité materiály a bohatá výbava dává jasně najevo, že i v oblasti elektrických kytar je ještě stále co vymýšlet.

Nezničitelná high-tech kytara

Zapomeňte na dřevo. Kytary Gittler jsou vyrobeny z titanu. Tento lehký kov je velmi tvrdý a odolný proti korozi (i ve slané vodě). To zaručuje, že kytara se nikdy nepokroutí, nepřestane ladit, v podstatě je nezničitelná. Díky titanu je ale také velmi lehká.

4 oktávy musí stačit každému

Kulaté pražce mají minimální dotyk se strunou, čímž se zaručí perfektní intonace nástroje. Kytara jich navíc má celkem 31, což jsou 4 oktávy. Pokud vám z designu kytary připadá, že se v tom nedá orientovat, mám dobrou zprávu – na hmatníku jsou LED diody, které vám orientaci usnadní (klasické „tečky“). Těžko najdete kytaru standardní konstrukce s podobnou výbavou. Patentované ladící mechaniky a zamykací mechanika na „bezhlavé“ hlavě zajistí, že se struny nerozlaďují.

Netradiční hmatník nemusí sednout každému, a tak je možné ke kytaře doobjednat „Gittler Guard“ – akrylátový „kryt“ na krk, který připevníte na spodní část a víc se tak přiblížíte klasickému kytarovému krku. Výměna je jednoduchá a k dispozici je několik profilů klasických kytar.

Pokročilá elektronika a snímače

Kromě klasického výstupu na 1/4″ jack má kytara také 13-ti pinový výstup, které je kompatibilní s většinou kytarových syntezátorů a umožňuje kytaru zapojit do libovolného MIDI zařízení. Každá struna má vlastní snímač. Ty jsou navzájem oddělené jak proti přeznívání, tak proti okolním ruchům. To znamená žádný brum a perfektní převod tónů do MIDI signálu.

Nevýhodu bych viděl v potenciometrech – na kytaře je v podstatě jenom ovladač hlasitosti. Další dva potenciometry slouží k ovládání kytarového aparátu nebo procesoru (zřejmě pomocí MIDI parametrů).

Made In USA

Je vidět, že lidem v Gittler Instruments jde především o kvalitu. Kytary jsou proto komplet vyrobeny v USA a nejsou zrovna levné. Na druhou stranu tu ale máme opravdu nezničitelný nástroj s velkými zvukovými možnostmi. Cena za standardní model je $1.995 a za speciální „armádní“ $2.395.

Mohlo by vás zajímat

Nástroje Gittler MIDI