Dvanáctistrunné kytary

autor: Jan Zatloukal
datum: 12.5.2014

Dvanáctistrunné akustické kytary jsou hudební nástroje, které mají všechny struny zdvojené a produkují bohatší zvuk na rozdíl od klasických šestistrunných. Tento druh kytar se používá zejména v country hudbě. Setkat se s nimi ale můžete také ve folku či rocku. Díky jejich plnějšímu a barevnějšímu zvuku se hodí pro hraní doprovodů.

Struny kytar

Dvanáctistrunné kytary mají všechny základní struny zdvojené. To znamená, že každá zdvojená struna je laděna o oktávu výše. Dvojice strun jsou umístěny u sebe tak blízko, aby bylo možné na ně zahrát současně. Technika hraní je stejná jako u klasických šestistrunných kytar, rozdílem je pouze to, že místo jedné struny rozezníte současně struny dvě.

Struny jsou zdvojeny, obvykle se ladí 2 nejtenčí dvojice strun stejně (h-h, e-e) a zbylé dvojice vždy o oktávu výš (E-e, A-a, d-d1, g-g1). Struny se hrají současně jako u běžné šestistrunné kytary. Mnoho dvoukrkých kytar má jeden z krků dvanáctistrunný (např. Gibson EDS-1275), aby kytaristé mohli během koncertů měnit barvu tónu, jako to můžeme slyšet ve skladbě Stairway to Heaven.

Cena kytary

Pokud chcete opravdu kvalitní nástroj, určitě si za něj také připlatíte. Krk kytary musí být kvalitně zpracovaný a pevný, aby i po čase vydržel nápor dvanácti strun. U levnějších variant se pak může tento krk stáčet a deformovat se. Cena za kytaru Vám také napoví z jak kvalitního materiálu je nástroj vyrobený. Kytary vyrobené z masivního materiálu mají lepší akustické vlastnosti než kytary vyrobené z překližovaného materiálu.

Pro koho jsou dvanáctistrunné kytary vhodné?

12-ti strunná akustická kytara je vhodná jak pro začínající hráče, tak i pro pokročilejší a zkušené kytaristy.

Rozdíl mezi dvanáctistrunnou a klasickou akustickou kytarou

Dvanáctistrunné akustické kytary se od té klasické šestistrunné liší pouze zdvojeným počtem strun, díky kterým kytary produkují přirozený chorus efekt. Nástroj tak dostává plnější a bohatší zvuk. Dále pak kvůli většímu počtu strun mají oproti klasickým akustickým kytarám širší krk. Ostatní vlastnosti mají stejné.

Využití

Tento druh kytar je možné použít především pro domácí hraní nebo hraní na koncertech, kde se používají zejména akustické nástroje. S nástroji se můžete setkat u hudebních žánrů jako folk, bluegrass, klasická hudba a mnoho dalších.

Výběr akustické kytary

Ať už se jedná o jakýkoliv druh kytary, důležité je zaměřit se při výběru kromě ceny také na následující body:

Zvuk – Pokud si chcete pořídit dvanáctistrunnou akustickou kytaru, musí mít stejně jako každá kytara dobrý zvuk. Proto si běžte kytaru osobně vyzkoušet a vyberte si tu, která Vám nejlépe zní.

Krk kytary – Při výběru dávejte pozor také na krk kytary. Krk na kytaře nesmí být prohnutý. Tu byste pak špatně ladily. Vybírejte tedy vždy takovou kytaru, která má pevný a rovný krk.

Kolíky k ladění – Hrají také důležitou roli. Měly by být pevné a dobře přišroubované, aby se kytara dobře ladila. . Přesně vypočítané rozmístění kolíků na ploše kolíčníku vylučuje vzájemný dotyk strun a nedochází tak k jejich bzučení.

Podpěra krku – Každá kytara musí být vybavena podpěrou u krku a těla kytary. Pokud tato podpěra chybí, krk se začne po čase hýbat a pak bude velice těžké takovou kytaru vůbec naladit.

Mohlo by vás zajímat

Nástroje PR články Akustická kytara Dvanáctistrunná kytara