Zemřel kytarista a skladatel Jiří Jirmal

autor: Richard Selix
datum: 19.12.2019

V úctyhodném věku čtyřiadevadesáti let zemřela legenda české kytarové školy Jiří Jirmal. Fenomenální tuzemský kytarista stál u zrodu české kytarové školy a řada jeho žáků se úspěšně účastnila celosvětových soutěží. Mezi jeho nejvýznamnější učně patřili například jazzman Rudolf Dašek nebo Michal Ambrož, zakladatel kapel Jasná Páka a Hudba Praha.

Jiří Jirmal se našel především v jazzové hudbě. Již od útlých let propadl tomuto hudebnímu žánru. To mu vydláždilo cestu na konzervatoř a později se sám stal profesorem v tomto ústavu v letech 1954 až 1985. Poté jako hostující profesor prošel Vysokou hudební školou v německém Saarbruckenu. Není tajemstvím, že Jiří Jirmal vystupoval i s českým komikem Janem Werichem.

Jeho profesionalita ho dostala až k porotcování ve všech možných celosvětových kytarových soutěžích. Mezi jinými i světové kytarové soutěže Radio France – Paris. Přestože se soutěž vždy vyznačovala konkurencí těch nejnadanějších mladých kytaristů z celého světa, v rozmezí dvaceti let se do jejího finále dostalo jedenáct Jirmalových studentů a tři z nich získali první cenu.

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Kapely a interpreti Události