Orange OPC – počítač pro kytaristy

autor: Jan Zatloukal
datum: 20.12.2011

Firma Orange patří mezi špičky na poli výrobců zesilovačů a reproboxů pro kytaristy a basáky. Aparáty Orange používají, nebo používaly např. kapely jako Led Zeppelin, Black Sabath, U2… Dalo by se také říct, že se jedná o jednoduché vintage aparáty. Orange OPC je ale tak trochu jiná věc, je to totiž počítač

Snad každý hudebník si chce doma něco nahrávat, nebo alespoň mít více zvukových možností, než mu nabízí jeho aparát. Nejjednoduším řešením je tak použití počítače. Tady se ale dostává do víru různých platforem, zařízení a software. Musí se mu podařit najít ideální kombinaci, kdy vše funguje tak jak má. Díky Orange OPC už ale hledání skončilo, máme totiž vše nachystané už z výroby.

Hardware

Orange OPC vypadá jako klasické kytarové kombo. Pohání ho 3.1Ghz dvoujádorvý procesor Intel i3-2100, 4GB RAM a pro data je k dispozici 500GB disk. Co se týká možonstí připojení, tak je OPC vybaven dvěma klasickými 1/4” konektory (“velký jack”) pro nástroj, 2× 1/4” line in, 2× 1/4” line out, nebo mikrofon, potom klasickými výstupy jako na běžném PC (“malý jack”), 2×HDMI, 1×VGA, 7xUSB (z toho 2 USB 3.0), 1xeSATA, 1Gb LAN a samozřejmě WiFi. Pro zálohu můžete použít dvouvrstvout DVD-RW mechaniku. Některé komponenty je možno konfigurovat.

Po hardwareové stránce se tedy jedná spíše o klasickou sestavu, důležité ale je, že obsahuje zvukovou kartu OPC, který zajistí všechno potřebné pro správný chod. Oproti běžné sestavě tu máme již zméněné 1/4” konektory, ale také např. post-procesingový ekvalizér.

Repro

OPC je osazeno dvěma 6,5” repreáky JBL. Výkon se mi nepodařilo zjistit, ale předpokládám, že na hraní na pódiích tohle zařízení není stejně určeno 🙂

Software

Pokud máme funkční hardware, můžeme si samozřejmě nainstalovat vlastní software, Orange ale do OPC předinstalovává výbavu, která by měla být dostatečná pro kohokoliv:

  • IK Multimedia Amplitube 3 + AmpliTube Orange – Snad všechny kytarové aparáty jedním klikem
  • PreSonus Studio OrangeDAW – aplikace pro nahrávání a kompeltní produkci hudby
  • Toontrack EZ Drummer Lite – Bubeník
  • Lick Library Guitar Lesson Center – Kytarová škola
  • Windows 7 ×64 – 64-bitový operační systém

Snad jedinou slabinou softwareové výbavy by mohly být “lite” verze některých aplikací, které by mohly omezovat vaše možnosti (Lite verze slouží přece jenom spíše jako ukázky a návnada pro koupi plné verze).

Specifické řešení

Orange OPC je nyní na webu výrobce dostupné od 795£, což je torchu vyšší částka, než by jste dali za PC s podobnou konfigurací, ale na druhou stranu tu máte vše připraveno. Jedná se také o specifické řešení, zejména pro kytaristy. V důsledku je tedy cena okolo 24.000 Kč úměrná tomu, co výrobce nabízí.

Mohlo by vás zajímat

Aparatury Efekty Studio a nahrávání Orange PC