Nejoblíbenější ladičky na kytaru

autor: Jirka Kynčl
datum: 13.11.2017

Ladí, neladí? Nic se neděje, protože to nevadí. Rozladěná kytara není vůbec žádný problém, stačí přece zapnout nějakou ladičku. Jenže kdo se má v tom množství různých typů ladiček vyznat? Hudební server NaNastroj.cz udělal menší průzkum s cílem vyhodnotit, jaké ladičky jsou nejoblíbenější. Kromě níže uvedených ladiček existuje velké množství dalších typů, které mají podobné vlastnosti nebo naopak vynikají v něčem jiném. Zkrátka je z čeho vybírat.

Při výběru ladičky je důležité ujasnit si, k čemu a v jakých podmínkách bude ladička nejvíc potřeba. Zda to bude pro „brnkání“ u táboráku, při hraní v kapele, vystupování na koncertech nebo třeba nahrávání ve studiu. Existuje totiž několik základních typů kytarových ladiček, které se hodí pro různé situace.

Mezi oblíbené klasické ladičky patří Korg GA-40. Ta je vhodná pro ladění kytar a baskytar s různým počtem strun, má snadné ovládání a přehledné zobrazení. Jako další můžeme uvést ladičku Musedo MT40, která ještě navíc obsahuje metronom.

Velmi populární jsou dnes klipové ladičky. Jsou nenápadné, jsou vždy po ruce a stojí úplně mimo zvukovou cestu. JOYO JT-01 zaujme tím, že nestojí moc, patří mezi nejmenší ladičky vůbec a přesto je velmi přehledná. V případě, že jste ochotni investovat větší částku, můžete vsadit na T.C. Electronic PolyTune Clip, která způsobila malou revoluci v ladění kytar, ladí se s ní totiž všechny struny najednou.

Pedálové ladičky umožňují ladit kytaru při živém hraní mezi skladbami nebo dokonce i během nich. BOSS TU-3, která je nejlépe prodávanou pedálovou ladičkou, je přesná, robustní a přehledná. T.C. Electronic Polytune je pedálové provedení již zmíněné klipové verze. Má paměť, automatické podsvětlení displeje a brutální přesnost – +/- 0,1 centu.

Mohlo by vás zajímat

Efekty PR články