Line6 AMPLIFi – revoluce nebo evoluce?
Ve světe hudebních nástrojů je málo firem, které zahodili staré myšlení a pustili se do maximálního využívání současných technologií. Jednou z nich je Line6, které představila nová komba řady AMPLIFi. Jak je to ale s tou revolucí doopravdy?
Line6 AMPLIFi
V řadě AMPLIFi najdeme dvě komba, které se od sebe odlišují výkonem (75 a 100W). Tento výkonový rozdíl je dán jinými reproduktory (75W verze má 8″ a 100W 10″ reproduktor). Mimo to mají komba ještě dva středofrekvenční a dva vysokofrekvenční reproduktory, ty slouží především k lepšímu zvuku v případě, že budete kombo používat pro přehrávání vaší hudby. To je také jeden z rozdílů oproti standardním kombům. AMPLIFi totiž můžete klidně používat místo vaší domácí hi-fi soustavy. Proto je i vzhled velmi decentní (podobný aparátům Vox) – aby se vám hodil do obýváku 🙂
Na kombu najdete šest potenciometrů pro základní nastavení zvuku (Drive, Bass, Mid, Treble, FX a Reverb). Ona „revoluce“ ale přichází až k připojení iOS zařízení (pomocí bluetooth). Zde potom máte k dispozici kompletní editaci zvuků (200 známých kytarových aparátů a efektů), které si můžete přímo upravovat a rovnou sdílet na internet, nebo naopak stahovat zvuky nové.
Revoluce?
Všichni o AMPLIFi mluví jako o revoluci, ale když se na to podíváme střízlivým pohledem, co tu máme? Modelingové kombo s vestavěnými efekty, které se dá ovládat pomocí „chytrého zařízení“. To už ale řadu let vidíme i u ostatních výrobců. Editace zvuků možná není tak efektivní, ale „nakroutit“ si svůj zvuk na potenciometrech má taky něco do sebe. Naopak tu vidím krok zpátky – jak chcete v půlce písničky přepnout preset? Podlahový MIDI pedál zřejmě připojit nepůjde, takže kombo nakonec najde využití jenom na domácí hraní. Pak tedy ale nechápu, k čemu takový výkon?
Evoluce
Podle mě se tedy o žádnou revoluci nejedná, ale pouze o další krok v evoluci. Dnešní digitální doba si žádá použití tabletů a mobilů téměř na všechno, tak proč ne na kytarové aparáty? Možná je ale někdy potřeba trochu „ubrat“ plyn a dívat se víc na praktickou stránku věci. Třeba takový multiefekt M13 se Line6 moc povedl . A to neznamenal žádnou revoluci, jenom trochu chytrého vylepšení stávajících možností.