Kam na tvrdší fesťák v zahraničí

autor: Richard Selix
datum: 14.2.2020

Počasí venku v současné době nepřidává na festivalové náladě. Koneckonců do léta všechny čekají ještě nějaké ty zimní probdělé dny. Avšak klubová sezóna je v plném proudu a to má taky něco do sebe. Nicméně letní festivaly jsou záležitost na dlouhou dobu dopředu. Pojďme se podívat, kam v létě zajet ne fesťák. A to bez omezení hranic, velikostí i přístupů.

Metal v podhůří Julských alp

Sice by se co do věhlasu hodilo umístit na první místo německý Wacken Open Air nebo francouzský Hellfest, ale o těchto festivalech se psalo a píše téměř všude. Slovinský Metaldays je trochu jiná káva. A to především díky prostředí, ve kterém se odehrává. Julské alpy jsou jednou z nejkrásnějších turistických destinací v Evropě. Nachází se zde město Tolmin a právě zde se koná již zmíněný festival.

zdroj zde

Nejenže za pódiem ční vrcholky alpských vrcholků, ale jeho areálem protéká řeka Soča, která je lákadlem, pokud zrovna nestojíte pod pódiem na jednu z velkého množství kapel, i těch velice zvučných. Metaldays není jen krásná příroda, ale i vytříbená sestava kapel, která by se mohla rovnat i největším evropským festivalům. Namátkou tento rok zahrají Anthrax, As I Lay Dying, Asphyx, Testament, Paradise Lost nebo Rotting Christ.

Black metal ve svém přirozeném prostředí

Pro fanoušky black metalu na nekonečno způsobů je norský Inferno Metal Festival ideálním řešením. Koneckonců i samotná návštěva Norska je lákavou záležitostí. Spoji výlet s festivalem už volá slovo dokonalost. Předně je třeba říct, že Inferno Metal Festival není venkovním typem fesťáku, což je ovšem při rozmarech norského počasí vhodný záměr.

zdroj zde

Festival založil kytarista norských Borknagar Jens F. Ryland. Koná se vždy o Velikonocích v Oslu v Rockeffeler Music Hall. Co se interpretů týče, jedná se o konzervativní akci především pro fanoušky black metalu. A to platí doslova. Každým rokem je zde možné spatřit kapely typu Marduk, Gorgoroth, Kampfar, Emperor, Borknagar nebo polskou Mglu.

Sedmdesát tisíc tun metalu

V překladu poněkud zvláštní název festivalu, ale jeho podstatu naprosto jasně vystihuje. Tato akce pro milovníky Karibského moře a tropických oblastí obecně, se odehrává na zaoceánské lodi. Ačkoli je metal spojován spíše s jiným prostředím, než je „buržoazní“ zaoceánská plavba, je tomu tak. Celá plavba se koná pět dní na lodi s názvem Indepedence of the Seas, která disponuje poměrně velkým pódiem a samozřejmě všemi ostatními kratochvílemi, jež podobná plavba obvykle nabízí.

zdroj zde

Plavbu pořádá Švýcar Andy Pillar, který s koncertními aktivitami začal v městě Plums, aby za čas poté přišel s nápadem uspořádat festival na zaoceánské lodi. To se samozřejmě neobešlo bez dlouhých příprav a investorů. S prvním ročníkem se šířily fámy, že se bude konat jen jeden ročník. To Andy odmítl. Neinvestoval jsem léta příprav kvůli jednomu ročníku…, ujistil fanoušky. A nelhal. Dalším ročník ovšem bude až v příští roce. Ten letošní se totiž konal v lednu.

Stará škola death metalu v Nizozemí

Eindhoven, Nizozemsko. Jestliže je člověk věrným zastáncem staré tvrdě metalové školy, rozhodně mu tato dvě slova budou něco evokovat. Netherland Death Fest je totiž nekompromisní jistotou pro lidi, co se nechtějí párat s moderními výlevy současných metalových kapel, ale prahnou po staroškolské jistotě. A to hlavně ve vodách death metalových plných bahna a „hnusných“ riffů. Letošní ročník v zastřešené hale v Eindhovenu nabídne klasická jména jako Autopsy, Dismember, Sacramentum, Immolation, Benediction, Diocletian nebo Undergang.

Do anglie za hranice možného

Nejen starou školou je ale člověk živ. Současná hudebně extrémní podoba nabývá mnoho poloh. Co vám říká termín „Progressive technical metal“? Jasně, tohle škatulkování je tak trošku o ničem. Nicméně zde v současné době funguje velké množství kapel zabývající se právě touto škatulku. Jsou to noví Hendrixové, Floydi, Meolové, Malmsteenové? Možná. Každopádně UK Tech Fest v Nottinghamu dává právě tyhle bandy dohromady. Festival byl založen 28. října 2011 s jasnou vizí; dát vznik festivalu hledícímu kupředu, za horizont. Zabývat se právě inovativním a kreativním cestám metalového ranku. „Diversity!“. Dát možnost těm nejlepším z rybníčku výše popsaném. Letos namátkou vystoupí Gorod, Black Crown Initiate nebo Fit for an Autopsy.


Mohlo by vás zajímat

Kapely a interpreti Události