Je Metallica největší kapelou všech dob?

autor: Richard Selix
datum: 26.9.2019

Metallica je v poslední době vytíženou kapelou. Konstantní tour k nejnovějšímu albu „Hardwired.. to Self – Destruct absolvuje již od roku 2016. Šňůra koncertů podporující desku odstartovala 26. října již uvedeného roku v Puerto Rico, a James a spol. mají plány na pokračování i v roce 2020.

Magazín Pollstar se podíval na to, kolik thrash metalová legenda prodala lístků od roku 1982. Jedná se o neuvěřitelných 22 miliónů kusů, což čítá výdělek zhruba 1,4 miliardy dolarů. Pollstar uvádí, že největším konkurentem v počtu prodaných lístků, a z nichž vzešlého výdělku jsou Guns n Roses. Ti si vydělali 800 miliónů dolarů – až polovina výdělku pochází z jejich posledního Not in This Lifetime tour.

I přesto se Metallica na úplný vrchol co se týče koncertních šňůr zatím nedostala. Tam se činí Irští U2.

Bubeník Metallicy Lars Ulrich ale odvážně tvrdí: „Já si myslím, že to nejlepší nás stejně ještě čeká“, a podotýká, že celý úspěch Američanů stojí na přístupu. Vždy, když dostane otázku, které je jeho oblíbené album, jaké Metallica vydala, tvrdí, že to nové, co je v procesu nahrávání. Důležité je, co bude, a ne co bylo.

„Je neuvěřitelné, co zažíváme v Latinské Americe, Asii nebo východní Evropě. Například přijedeme do Estonska a čeká tam na nás 60 000 lidí. Ta energie, co z nich sálá je nepopsatelná. Jsem vděčný, že se to takhle povedlo“, dodává. Metallica je pro její členy produktem, který patří všem, kapelou, která je více než kapelou stavem mysli a duševní podstatou.

Zakladatel společnosti Artist International Group, jež zaštiťuje velké kapely na manažerském poli, Dennis Arfa říká: „Myslím si, že Metallica opravdu je tou největší kapelou. A to se nebavíme jen o jejich koncertech, ale o sekundárních marketingových instancích. Podívejte se, jedny z nejlépe prodávaných produktů oblečení jsou čepice baseballových Yankees a trika Metallica. Dále je třeba poukázat, že to není záležitost posledních deseti let, ale dlouhé éry, která bude nadále akcelerovat.“

Ulrich upřesňuje, že Metallicu ale obrazně řečeno nikdo nevlastní. Je místem, kde se James a spol. cítí osobně dobře a kde panuje obrovské propojení s fanouškovskou základnou, a s „celým obrovským vesmírem“.

Metallica nedávno odehrála ojedinělé koncerty s orchestrem v San Franciscu, jehož záznamy budou k vidění v kinech, a to 9. října.

zdroj: zde

Mohlo by vás zajímat

Kapely a interpreti Nástroje