Jak na pedalboardy

autor: Jan Zatloukal
datum: 2.3.2018

Začínají se hromadit krabičky? Pak je čas pořídit pro ně pedalboard – ten je ochrání před poškozením a urychlí vaši přípravu na pódiu, ve zkušebně nebo doma. Pro ty, co neví, s čím začít, je tu stručná příručka

Výběr a pořadí efektů

Výběr efektů je opravu na vás, s tím vám neporadím. Jako inspirace můžou sloužit třeba nesčetná videa na YouTube. Na Premier Guitar najdete fotogalerie pedalboardů čtenářů ale i slavných kytaristů.

S čím vám ale poradit můžu, je pořadí efektů v pedalboardu. Jak je za sebe poskládat, aby vše znělo dobře najdete v článku zde.

Napájení

Napájením z baterek si můžete pěkně zkomplikovat situaci a hromada adaptérů zase zabírá spoustu místa. Proto jsem už dříve sepsal návod jak správně napájet kytarové efekty.

Kufr nebo obal?

Na trhu najdete mnoho výrobků různých typů. Ti šikovnější si můžou něco postavit sami. Doporučil bych ale bytelný kufr. Měkké obaly jsou vhodné spíše pro obývákové hráče. Pokud jezdíte na koncerty, hodí se pevný kufr. Ten má výhodu v tom, že se na něj dají v autě naskládat další věci.

Pokud chcete snížit výdaje, zkuste hudební bazary. Pokud máte speciální přání, v ČR máme celkem dost výrobců, například Loučka (Vyškov/Kroměříž), Šiba (Beroun/Praha), Schneider (HK/Pardubice), Adler (Vyškov), Vebr (Plzeň), Přibyl (Praha), … možná najdete i někoho ve vašem okolí. Hledejte výrobce přepravních obalů na techniku.

Velikost kufru

S velikostí kufru je většinou problém hlavně v tom, že časem zjistíte, že potřebujete větší 🙂 Proto bych určitě doporučil vždy počítat s rezervou na nějaký ten efekt navíc.

Nejlépe uděláte, když si efekty vyskládáte a zapojíte, včetně napájení a dalšího příslušenství. Určitě si vše zapojte, protože jenom tak zjistíte, kolik si skutečně můžete dovolit místa mezi efekty.

V ideálním případě si je naskládáte vedle sebe, ale nakonec můžete zjistit, že se vám sem nevlezou propojky a jste nahraní.

Zkuste si s rozestavěnými a zapojenými efekty párkrát zahrát. Počkejte pár dní, než se ujistíte, že je sestavení přesně to, co potřebujete. Pak můžete změřit, jak velký kufr potřebujete. Nezapomeňte přidat i prodlužovačku, pokud máte více adaptérů a na případné místo na kytarové kabely a další příslušenství.

Jak připevnit efekty

K novým pedalboardům většinou dostanete suchý zip. Někdy ho ale není dostatek a ne vždy je kvalitní. Já už dlouho používám lepší řešení, o super suchém zipu Dual Lock si přečtětě zde.

Shrnutí

Dobře si rozmyslete rozměr kufru. Není to levná záležitost a můžete si být jistí, že budete chtít časem udělat nějaké změny. Je lepší tak na začátku investovat o pár stovek více. Vše si pečlivě nachystejte a promyslete. Výběr kufru nechejte až na konec. Je lepší vybírat kufr na efekty, než potom efekty, které by se do kufru vešly. Nezapomeňte na rezervu a místo pro další věci. Je lepší vozit vše pohromadě v jednom kufru.

A pamatujte na to, že žádný pedalbaord není dokonalý a někdy je dobré si ho upravit k obrazu svému. Na svůj předchozí pedalboard jsem proto udělal „druhé patro“ pro další řadu efektů, aby se na ně dalo lépe šlapat.

Mohlo by vás zajímat

Efekty Ze života kytaristů Pedalboard