David Gilmour – kytary, efekty a zesilovače

autor: Jan Zatloukal
datum: 24.5.2012

David Gilmour z legendární kapely Pink Floyd patří bezesporu mezi nejlepší kytaristy světa. Je uznáván jak pro svoji techniku hry, tak pro schopnost vytvářet si zvuk přesně podle svých představ. Pojdmě poodhalit tajemství zvuku Davida Gilmoura.

Jak dosáhnout zvuku Davida Gilmoura?

Velkou část zvuku každého kytaristy tvoří jeho schopnosti hrát, což pro vás může znamenat hodiny a hodiny tréninku a napodobování a stejně kýženého výsledku stěží dosáhnete. Můžete se ale přbilížit alespoň použitými kytarami, zesilovači a efekty.

David Gilmour

Našel jsem na YouTube čtyřdílné video popisující snad vše, co David Gilmour za svoji kariéru používal nebo stále používá. Je sice v italštině, ale k dispozici jsou anglické titulky, a tak by neměl být problém videu porozumět – případně využijte automatického překladu titulků.

Úvod a kytary

Overdrive, kompresor a zesilovače

Zkreslení a modulace

Delay a historie sestavy

Hezky česky

Ve třetím díle je zmíněn efekt Electro Harmonix Big Muff П (“Ram’s Head”), který David Gilmour používal nejčastěji. Tento efekt zřejmě neseženete, naštěstí ale existuje velmi vydařená kopie od české firmy Electronic OrangePig Hoof.

Chcete více?

Pokud by jste se chtěli o zvuku Davida Gilmour a dozvědět více, najdete na internetu spoustu informací, všechny vás ale zavedou na Gilmourish.com – největšímu webu zaměřeným na zvuk DG. Zde najdete opravdu všechno.

Mohlo by vás zajímat

Aparatury Efekty Kapely a interpreti Nástroje Studio a nahrávání Video David Gilmour Electro-Harmonix Fender Pink Floyd Stratocaster