Adrian Smith o „The three amigos“

autor: Richard Selix
datum: 4.3.2020

Iron Maiden mají jako jedna z mála velkých kapel koncepci tří elektrických kytar dohromady. Trojici Adrian Smith, Dave Murray a Janick Gers se také přezdívá „The three Amigos“.

Právě Adrian Smith se zúčatnil podcastu s Talk is Jericho. Zde se rozpovídal o zákulisí Železné panny, ale také právě o souhře její kytarové formace. Hele, podívej se.. kdyby ve vaší kapele působili tři Malmsteenové nebo tři Blackmorové, během pár minut by z toho byl vlastně boj. Ale já třeba s Davem hraji od mládí, tohle je zcela jiná situace, upozorňuje Adrian.

Smith se dále vyjádřil taky o „nejmladším“ členovi Britů, Janicku Gersovi. Sdělil, že Janick při svém příchodu do kapely razil poměrně zatvrzelou vlnu. Zkrátka nechtěl moc měnit nic na stylu, kterým hrál – na který byl zvyklý. Ale to přineslo ovoce. Maiden tak včlenily do své hudby nové prvky, na které by jinak nepřišlo.

Když jsem hrál na Bruceově sólo albu, hrál jsem zpravidla s D laděním. Když jsem se znovu i s Brucem vrátil k Iron Maiden (na albu Brave New World), byl jsem na to tak nějak zvyklý. Najednou jsem všechno ladil na „Déčko“ a ty staré skladby zněly jinak, než kdysi, vysvětluje Adrian, že i on přispěl svou troškou do mlýna.

Když Steve Harris přišel s nápadem tří kytaristů, u členů Maiden to vyvolalo zděšení. Nemůže to fungovat mysleli si. „Lynyrd Maiden“? To snad ne. Dave s Janickem nebyli pro. Když se ale Adrian Smith na počátku jednadvacátého století vrátil zpět, a doplnil tak dvojici matadorů, již od první složené skladby (Wicker Man), se Maiden drží kytarového triumvirátu.

Mohlo by vás zajímat

Kapely a interpreti Nástroje Ze života kytaristů