Přešlapy klasické hudby

Zřejmě jen málokdo z nás si dokáže pod pojmem klasická hudba představit nějakou ztřeštěnost. Skladatelé a muzikanti klasické muziky za sebou většinou mají dlouhá učení a nechtějí si pošramotit pověst nějakými úlety. I přes to ale můžeme v této oblasti narazit na umělce, kteří si s tím hlavu nelámou, nebo nelámali. A nejedná se zdaleka jen o výstřelky moderní doby…

Americký skladatel John Cage se nejvíce proslavil svojí skladbou 4’33“, která se skládá z trojího otevření a zavření klavíru v určených časových intervalech. Bez zaznění jediného tónu. Pokud jste tedy snili o kariéře klavírního sólisty, možná by jste mohli začít právě s tímto kouskem.

Mauricio Kagel zřejmě neměl rád tympánisty. Jak jinak si dokážete vysvětlit, že pro ně složil skladbu, na jejímž závěru hlavou proboří jeden ze svých tympánů? Počkejte si na závěr videa.

Pokud si myslíte, že je to jen úlet hráče, tak ne. Autor tuto „perforaci“ skutečně do svých not zanesl:

timpani-score_299x267

A nyní trochu do historie. Domenico Scarlatti byl uznávaný italský hudebník a skladatel. Ne všechna díla, pod kterými je podepsán, ale skutečně složil. Jeho skladba „Kočíči fuga“ totiž vznikla na motivy kočky, které se proběhla po klavíru.

A u koček zůstaneme. Když můžou skládat hudbu, můžou i zpívat. Duetto buffo di due gatti od Gioacchino Rossiniho je humoristický duet pro dvě kočky

Mohlo by vás zajímat

Kapely a interpreti Ze života kytaristů