Sonuus G2M – MIDI převodník pro kytaru

autor: Jan Zatloukal
datum: 17.10.2014

Chtěli by jste začít používat syntezátor nebo nahrávat MIDI ale s klasickou pianovou klaviaturou to prostě neumíte? Žádný problém. V dnešní době existují MIDI snímače do kytar nebo rovnou celé MIDI kytary. Jejich cena je ale poměrně vysoká, takže ne každý je ochoten do takového zařízení investovat. Je tu ale řešení v podobě převodníku, který ze signálu z kytaru udělá MIDI signál.

MIDI převodník Sonuus G2M

Protože i já patřím mezi ty, kterým to s klaviaturou (zatím) moc nejde a na bazaru jsem narazil na výhodnou nabídku převodníku Sonuus G2M, rozhodl jsem se ho vyzkoušet. Pro rozbalení mě překvapila jeho velikost – je trochu větší než jsem si myslel (cca 8,5×6×3,5 cm), což ale samozřejmě ničemu nevadí. Vložil jsme baterku (9V), zapojil kytaru a MIDI kabel a… to je všechno. Nic víc ke zprovoznění nepotřebujete. Jenom zapojíte do MIDI vstupu (na zvukovce, syntezátoru, …) a můžete začít hrát. Za zmínku zde stojí to, že G2M vysílá na MIDI kanále číslo 1 a nejde to nijak změnit.

Kromě zmíněných vstupů pro kytaru a MIDI výstupu je tu také přepínač BOOST, který použijete v případě, že má vaše kytara slabý výstup a LED diody, které znázorňují:

  • Stav (zapnuto/vypnuto) + ladička
  • Slabá baterie
  • Clip (přebuzení vstupu)
  • MIDI (indikace MIDI výstupu)

Jak to funguje?

Nastavení je opravdu bezproblémové, protože stačí krabičku pouze zapojit. Bohužel ale dochází k docela slyšitelnému zpoždění MIDI signálu. Na živé hraní je tohle zařízení tedy nepoužitelné a při práci ve studiu/nahrávání musíte počítat s tím, že zpoždění budete muset ručně upravit. G2M také ne každou notu převede správně – když zahrajete 10× tón G, tak alespoň jeden z nich se do MIDI převede jako G# nebo F#. Počítejte tedy i s ručním upravováním not. Pozor si dávejte také na různé přeslechy – G2M zaznamená opravdu všechno, třeba i přitlumení struny. Pokud chcete zaznamenávat akordy, máte smůlu – z daného řešení je jasné, že tohle krabička nezvládne a musíte si tak vystačit pouze z monofonní melodickou linkou.

LED dioda „Power“ slouží také jako ladička – ladění je ale poměrně nepohodlné a zmatené, takže sáhněte po jiné ladičce.

Hodnocení

Z předchozího odstavce je jasné, že skvělé hodnocení tahle krabička rozhodně nedostane. Na druhou stranu vám ale i tak může výrazně usnadnit zápis MIDI do sekvenceru nebo not. Budete sice muset kdeco poupravit ručně, ale pro mnoho kytaristů je to i tak snadnější cesta, než se naučit hrát na klávesy. Možná, pokud budete mít kytaru s tichými snímači a perfektním laděním na všech pozicích (což je u kytary z konstrukčního hlediska nemožné :-)), fungoval by G2M lépe.

Jiné řešení?

Pokud tedy hledáte spolehlivé řešení pro převod kytarového signálu do MIDI, můžete vyzkoušet nejnovější model od stejného výrobce – i2M Musicport. Je to vylepšená verze, které už nemá MIDI výstup, ale slouží jako USB zařízení. Zvládne převádět jak kytaru, tak basu, zpěv, dechy, … Nebo raději vyzkoušejte prověřený MIDI snímač GK-3 od Rolandu, který snímá každou strunu zvlášť a můžete tak pomocí něj nahrávat i akordy.

Mohlo by vás zajímat

Efekty Nástroje Studio a nahrávání Ze života kytaristů MIDI