Domácí studio na Linuxu? Proč ne…

autor: geuin
datum: 18.11.2013

Windows i Mac OSX mají alternativu. Je to operační systém Linux, jehož kód je otevřený, takže si jej může každý (toho schopný) programátor upravit k obrazu svému. Jak je to ale s hudebním software na Linuxu? Opravdu je možné zprovoznit domácí studio a dosáhnout vysoké kvality a efektivity? Podíváme se tomu trochu na zoubek…

Máme nainstalováno Ubuntu 12.04 a srdcem domácího studia se stane Ardour 3.5 – král software pro nahrávání a mix zvukových a nástrojových stop na linuxu.

Instalace

Na Linuxu obvykle nemusíte stahovat program z internetu, jednotlivé distribuce mají v sobě již nabídku známých aplikací. V mém případě se bohužel použití software centra v Ubuntu neukázalo jako nejlepší nápad, protože v repozitářích se nachází pouze starší verze Ardouru. Novější verzi jsem si stáhnul z webovek, kde se můžete zaregistrovat a případně podpořit autora finančně. Ale není to podmínka.

Jaký je Ardour

Uživatelské rozhraní mi přijde docela intuitivní, ale velké množství různých ovládacích prvků dělá rozhraní trochu nepřehledné. Některé prvky by určitě zasloužily skrýt. Co mi naopak chybělo nejvíc, je tlačítko na přidání nové stopy. Novou stopu jde přidat jen přes menu nebo přes lokální nabídku pravého tlačítka myši v části se zvukovými stopami. Po chvíli si na rozhraní zvykám, grafika je docela příjemná.

ardour - rozhraní

ardour – rozhraní

Jack – bez něj se neobejdete

Jack je zvukový server, který slouží na propojování různých hudebních programů a zařízení. Je to vrstva nad základními zvukovými ovladači linuxu (ALSA nebo Pulse Audio), která umožňuje okamžité propojení software s hardwarem (zajišťuje nízkou latenci). Ve Windows se k tomuto účelu používají ovladače ASIO, OSX má ovladač Core Audio.

Nahrávání zvuku

Bezproblémový recording je samozřejmostí. Platí stejně jako všude to, že bez kvalitní zvukové karty a mikrofonů se neobejdete. Pokud chcete nahrávat více stop zároveň, vyhněte se USB zvukovým kartám, které mají nižší datový průtok a způsobují tak větší latenci. Samply ve formátu wav můžete přetáhnout myší (drag and drop – funguje i s midi). Možnosti práce se zvukem jsou velmi dobré, nic ze základních operací se zvukem nechybí.

Nahrávání MIDI

Nejprve propojíte svoje midi zařízení  s Ardourem v Jacku ( dále je třeba dokončit a provést další nastavení v nabídce Okno / Stopy a sběrnice). Já jsem tímto způsobem propojil MPK mini s midi stopou a spojení fungovalo bez problémů. Nahrávku si můžete upravit v příjemném piano-rollu (zobrazení klaviatury v software), nebo můžete tóny místo nahrávání ručně naplnit.

jack audio server

jack audio server

Audio pluginy – efekty

To, co známe na Windows a Mac jako VST respektive AudioUnits, to v Linuxu zastupují LADSPA (nebo novější LV2) pluginy. LADSPA pluginy jsou v současnosti asi nejčastější, na co narazíte. V menší míře se používá i uzavřený formát VST.

V základní výbavě nemá Ardour žádné efekty ani nástroje. Vydáme se tedy na cestu instalování a zkoumání pluginů, kterých na Linuxu není tak málo.

Na začátek dobrá zpráva – úplně zdarma můžete získat Calf plugins. Jedná se o ucelený balík základních i pokročilých efektů, které pokryjí většinu potřeb pro mix a mastering.

calf plugins - equalizér

calf plugins – equalizer

Další kvalitní pluginy za menší poplatek najdete na webu linuxDSP. Zdarma zde najdete de-esser, který se vám bude určitě hodit při mixování zpěvu. Dále doporučuji vyhledávat jiné pluginy na webu. Pro kytaristy bych doporučil vyzkoušet efekty Guitarix a Rakarrack.

Virtuální nástroje

Virtuálních nástrojů na linuxu není mnoho, výčet těch lepších za nulovou cenu najdete přímo na webu Ardouru. Loomer vyvíjí kvalitní nástroje i pro Linux, ale nejsou zadarmo. Z tohoto důvodu mám spíš pocit, že Ardour bude výkonnější v oblasti nahrávání. Na velké kouzlení s MIDI není Ardour stavěný. Za hřích by ale určitě stálo vyzkoušet Linuxsampler, který vypadá hodně nadějně. Pomocí něj můžete do Ardouru dostat samply v oblíbeném formátu SFZ (linuxsampler je stále ve vývoji, takže stabilita může být problém).

Hydrogen – bicí

Hydrogen je samostatná aplikace, kde můžete tvořit patterny pro bicí. Hydrogen používá pro tvorbu bicích reálné zvuky, nefunguje tedy přes MIDI. Hydrogen je třeba připojit pomocí Jacku k Ardouru a potom bicí nahrát do Ardouru buď do jedné nebo do více stop. Synchronizaci s ardourem při přehrávání zapnete pomocí tlačítka Vnitřní, které se po zakliknutí změní na Jack. V Hydrogenu si můžete jednotlivé samply zvukově přizpůsobit a navíc je v okně mixéru možné připojit LADSPA pluginy, takže můžete přímo připojit třeba ekvalizér nebo kompresor na jednotlivé stopy. Výběr drumkitů je široký.

hydrogen - bicí na linuxu

hydrogen – bicí na linuxu

Shrnutí

Domací studio postavené na linuxu není pro každého. Hrozí, že při instalaci narazíte na problémy, které se vám bez základních znalostí fungování operačního systému nepodaří vyřešit (hlavně co se týká instalace a konfigurace některých audio pluginů). Tento boj však není předem ztracen. Pokud jste dostatečně odhodlaní a trpěliví, k tomu najdete na webu pár spřízněných duší, kteří vám do začátku pomůžou, určitě to zvládnete.

Důkaz, že to jde (recording, mixing, mastering by Ardour + pluginy):

Výhody hudebního studia na Linuxu:

+ cena zdarma nebo minimální

+ kvalitní audio pluginy zdarma

+ lokalizace některých programů do češtiny

Co mě nepotěšilo

nepřehledné a někdy složité a zdlouhavé nastavování

absence některých pokročilých technik úpravy zvuku

horší stabilita (hlavně při práci s pluginy)

někdy dost složitá instalace pluginů

Další zajímavý software pro muzikanty na linuxu:

Qtracker – Digital audio workstation – alternativa k ardouru

LMSS – Digital audio workstation – alternativa k ardouru

Jamin – program pro mastering připojitelný přes Jack

Linuxsampler – audio plugin, sampler

Energy XT – DAW nejen pro Linux (placený)

Windows VST pluginy na linuxu – návod a software na zprovoznění některých VST pluginů určených pro Windows

KX studio – kolekce aplikací a pluginů pro hudební produkci

Harrison Consoles – DAW (placený)

Zajímavé linuxové distribuce, které slibují, že vám ulehčí instalaci a nastavení některých hudebních aplikací:

Ubuntustudio

AVlinux

Výmluva na závěr

Bohužel není v mých možnostech v tuto chvíli investovat do zkoumání Ardouru a obecně produkci hudby na Linuxu více času. Pokud má někdo víc praxe nebo dokonce nahrávky, pište do komentářů. Rádi se obohatíme vašimi zkušenostmi.

Mohlo by vás zajímat

Studio a nahrávání Ardour Linux MIDI Nahrávání