Jak na elektronické podklady v rockové kapele?

autor: Jan Zatloukal
datum: 22.4.2015

Chcete oživit vaši kytarovku? Začít používat samply? Podívejte se, jak se dají v kapele používat samply a elektronické nástroje.

Začněte s elektronickou muzikou

Pokud to s elektronickými poklady myslíte vážně, budete muset proniknout do světa elektronické hudby. Jenom tak si totiž osvojíte postupy a naučíte se, jak si podklady vytvořit.

Jako první krok se tedy naučte s nějakým programem na tvorbu hudby. Zvládne to jakýkoliv DAW (digital audio workstation), ale osobně bych vám doporučil Ableton Live – najdete v něm všechny potřebné nástroje a efekty a jeho ovládání je přímo uzpůsobené pro živé hraní.

Na YouTube najdete spoustu návodů, jak na to. Zkuste se zeptat i ve svém okolí – určitě najdete někoho, kdo vám poradí. Nebo zkuste nějaké školení – vyplatí se.

Pokud se vám do toho nechce, oslovte někoho, kdo se elektronickou muzikou zabývá, jestli by se k vám nepřidal. Ušetříte si tím starosti a časem se od něj určitě něco přiučíte 🙂

Živě, nebo „napevno“?

Když už si budete umět nějaké podklady vytvořit. Nastává otázka, jak podklady vlastně přehrávat. V podstatě jsou dvě možnosti.

Tou první je vše si nachystat dopředu a při hraní jenom zmáčknout „play“. Může se vám ale stát, že kapela během písničky „ujede“, zatímco podklady budou stále hrát. Může tak dojít k nechtěnému pokažení vašeho vystoupení. Pokud ale budou všichni členové kapely připraveni, není se čeho bát.

Druhou možností je nachystat si jednotlivé úryvky (intro, sloka, refrén) a během hraní je přepínat. Buď má někdo z kapely volné ruce, nebo se to dá řešit pomocí MIDI pedálu. Pokud budete používat Ableton, doporučuji k tomuto ovladač Novation Launchpad, který se pro tohle skvěle hodí a může ho ovládat zpěvák.

…ale co bubeník?

Nejčastější překážkou v používání podkladů je vyřešení toho, jak k bubeníkovi dostat „klik“. Nejjednodušší metoda je umístit poklady pouze do jednoho kanálu (např. levého) a klik (metronom) do druhého (pravého). Pomocí redukcí/přechodek pak podklady pošlete zvukaři a metronom bubeníkovi. Tím ale přicházíte o prostorový (stereo) zvuk podkladů.

Doporučuji tedy, aby si bubeník pořídil metronom s MIDI vstupem, kdy se mu bude posílat pouze tempo a metronom si může nastavit podle sebe.

K tomu budete potřebovat MIDI výstup, takže zainvestujte také do nějakého USB/MIDI převodníku, nebo rovnou do zvukové karty s MIDI výstupem. Externí zvukovou kartu si pořiďte tak jak tak – bude mít určitě lepší audio převodníky než ta, co máte ve svém notebooku.

Shrnutí

Vím, že jsem to vzal celkem hopem, ale myslím, že všechno důležité jsem napsal a zbytek je na vás – musíte zkoušet, testovat, … a nevzdát to. Co se během toho procesu naučíte, vám dá mnohem víc než čtení článků a návodů. Pojdmě si to tedy ještě jednou shrnout:

  • Kupte si Ableton Live a naučte se s ním pracovat
  • Kupte si Novation Launchpad (nebo nějaký jiný kontrolér z řady Launch od Novation)
  • Naučte se pracovat s Ableton Live (a Launchpadem)
  • Bubeník ať si pořídí metronom s MIDI vstupem
  • Kupte si zvukovou kartu s MIDI, nebo USB/MIDI převodník
podklady-v-kapele
Mohlo by vás zajímat

Studio a nahrávání Výuka Ze života kytaristů Ableton DAW MIDI Zvuková karta