Jak hrát na kytaru přes počítač – návod pro začátečníky

autor: geuin
datum: 15.1.2013

Asi každý kytarista, co má kladný vztah k počítačům, určitě někdy zatoužil zahrát si přes počítač na kytaru, případně zaznamenat svůj nový riff nebo sólo. Což o to, dnes můžeme dokonce hrát přes telefon nebo tablet. Ale my se budeme věnovat běžnému PC s operačním systémem Windows.

Zvuková karta je základ

Integrovaná zvuková karta není to pravé ořechové

Kytaru je možné zapojit přímo do zvukové karty v počítači do vstupu pro mikrofon. Budete na to potřebovat redukci jack z 6.3 mm na 3.5mm. Cenově se vejdete do třiceti korun. Vstupní hlasitost (input) můžete měnit v Ovládacích panelech Windows v nabídce Zvuk. Připojení přímo do mikrofonního vstupu integrované zvukové karty však nelze doporučit, obyčejné zvukové karty nejsou na tento typ signálu dělané a může dojít k poškození!

Zvukové karty pro domácí nahrávání

Lepší je pořídit si zvukovou kartu, která je k tomuto účelu stvořená. Na trhu je slušný výběr. Můžete si koupit kartu interní a vložit ji do počítače (rozhraní PCI). Častěji se však používají externí zvukové karty (pro notebook je to ideální řešení). Zde budete vybírat mezi USB připojením a Firewire. Já bych doporučil spíše kartu s připojením přes rozhraní FIREWIRE (rychlejší přenosy dat umožní nižší latenci a karta nezatěžuje tolik procesor). Pokud máte nějaké pozitivní nebo negativní zkušenosti se zvukovými kartami, neváhejte a podělte se v komentářích pod článkem.

Ovladače (drivery ASIO)

Tyto ovladače jsou nutností. Jestliže máte běžnou zvukovou kartu, ke které není tento software dodáván přímo výrobcem, bude třeba si nainstalovat Asio for All. ASIO zajišťuje přímé spojení software se zvukovou kartou, čímž se dosáhne mnohem větší rychlosti přenosu dat. V praxi to znamená to, že nebudete muset po zahrání tónu vteřinu čekat, než se zvuk ozve z reproduktoru.

Software

Chci si jen zahrát

Pro samotné hraní můžu doporučit free verzi Amplitube. Stačí nakonfigurovat a vybrat některý z presetů, kterých je ve verzi zdarma docela dost.

kytara-a-pocitac-zacatecnici-2

Výběr aparatury v AmpliTube Free

Podobně, jako Amplitube, funguje i Guitar Rig Demo. U Guitar Rigu nejste omezeni výběrem aparatur, ale po půl hodině hraní se program prostě vypne a musíte jej spustit znovu.

Chci nahrávat!

Pro záznam budete potřebovat nahrávací software (DAW – DIgital Audio Workstation). Obvykle se před nahráváním ve všech DAW postupuje stejně. V nastavení programu a vyberete vstup (zvukovou kartu), případně i výstup. Potom vytvoříte nový Audio track a spustíte nahrávání. Na jednotlivé stopy (tracky) můžete aplikovat kytarové audio efekty, Ty můžou být přímo dodávány s vaším nahrávacím programem, více se však pužívají VST pluginy. Spousta pluginů se dá sehnat zdarma a některé z nich jsou velmi kvalitní. Doporučuji vyzkoušet LePou nebo FreeAmp. Mimochodem jako VST se běžně používá také výše zmíněné AmpliTube a Guitar Rig.

kytara-a-pocitac-zacatecnici-3

Výběr kytarového efektu pro audio track v EnergyXT

Se známým programem Audacity pro nahrávání kytary nejde moc počítat, protože Audacity nedokáže aplikovat VST efekty v reálném čase (to znamená, že nejdřív byste si museli nahrát čistý zvuk a až potom na něj vložit kytarový efekt).

Vyberte si svůj DAW

  • Reaper – aktuální verze od 60 dolarů, starší verze 2 zdarma
  • Energy XT – cena od 39 eur, výborný poměr cena / výkon
  • Cakewalk Sonar – jeden z nejpoužívanějších programů v profesionálních nahrávacích studiích
  • Steinberg Cubase – legenda a technologický průkopník mezi DAW
  • Ableton – výkonný a kvalitní DAW, který má spoustu příznivců (taky se mezi ně řadím)
Mohlo by vás zajímat

Studio a nahrávání ASIO PC Zvuková karta